İspanyolca Tercümeİspanyolca, hem Latin Amerika’da hem de bazı Avrupa ülkelerinde oldukça yaygın bir şekilde kullanılan diller arasında. Amerika kıtasındaki etki alanının ise sadece güney tarafında olduğunu söylemek mümkün değil. Özellikle ABD’nin farklı bölgelerinde, bu alanlara daha önceden yerleşmiş olan İspanyol veya Latin kökenli kişiler tarafından sıkça İspanyolca konuşulmakta ve bu dil resmi olmasa bile uygulamada ABD’nin 2. dili konumunda bulunuyor. Dünya çapında ise yaklaşık 500 milyon insan ana dili veya ikinci dili olarak İspanyolca konuşmakta.

Akademi, hukuk, mühendislik gibi alanlarda diğerlerinden öne çıkacak herhangi bir etkisi görülmese de, müzik ve edebiyat anlamında İspanyolca dilinin gücünü hafife almamız mümkün değil. Gabriel Garcia Marquez, Mercedes Sosa, Pablo Neruda gibi isimler, dilin gücüne dair sunabileceğimiz yegane örnekler arasında bulunuyor.

İspanyolca tercümeye ise en çok bu alanlarda ve turizm, eğitim gibi sektörlerde ihtiyaç duyuluyor. İyi bir İspanyolca tercümanı bulmak için ise sadece bu dilin konuşulduğu bölgelerde yaşamak, kursa gitmek ve pratik yapmaktan gibi özellikler aramaktan ziyade, akademik ve kanıtlanabilir bir birikim aramak gerektiğini düşünüyoruz. Bu birikime sahip olanları kısa süre içerisinde tespit edebileceğiniz ve birlikte çalışmaya karar verebileceğiniz yegane alanlar ise tercüme büroları oluyor.

Tercüme bürolarında çalışan İspanyolca tercümanları, çoğunlukla İspanyol dili ve edebiyatı, mütercim tercümanlık gibi bölümlerden mezun olarak, tecrübe kazandıktan sonra işe başlamaktadır. Bu sayede edebi metinlerin de, diplomatik çevirilerin de kusursuz bir şekilde yapılması sözkonusu olabilmektedir.

Sözlü tercümeyi gerçekleştiren kişiler için ise tüm bunların yanı sıra daha farklı kriterler de aranmaktadır. Sözlü tercümanların İspanyolca konuşulan bölgelerde uzun bir süre yaşamış ve farklı aksanlara hakim kişiler olması önemlidir. Zira Latin Amerika’da konuşulan İspanyolca ile İspanya’da konuşulan İspanyolcanın telaffuzu, vurguları ve kelime kullanımları zaman zaman ciddi farklılıklar gösterebilmektedir. Alanında uzman kişileri tercih etmeniz ise bu noktada hem zamandan tasarruf etmenizi sağlayacak, hem de işlerinizin sorunsuz bir şekilde devam edebilmesine yardımcı olacaktır.

Siz de İspanyolca tercüme yaptırmak için bir tercüme bürosuna danışabilir ve şartlarda anlaştığınız takdirde tercüme sorununuzu çözmek için bir adım atabilirsiniz.